Custom Computing & Embedded Systems 


Zaloguj




Aktualności

Rekrutacja na specjalność Przetwarzanie brzegowe

Zapraszamy na studia magisterskie na specjalności Przetwarzanie brzegowe, którą współtworzymy z Intelem: Rekrutacja. Wspólnie z życzliwą kadrą dydaktyczną poznasz najnowsze technologie z pogranicza AI i elektroniki, weźmiesz udział w zajęciach prowadzonych przez inżynierów z branży IT, zrealizujesz ciekawe projekty wdrożeniowe oraz pracę dyplomową we współpracy z programistami z gdańskiego oddziału Intela. Więcej na temat specjalności: Przetwarzanie brzegowe.

Pracownia Nurocybernetyki i Inżynierii Mikrosystemów

Ruszyła strona Pracowni Neurocybernetyki i Inżynierii Mikrosystemów, której kadrę stanowią pracownicy z naszego zespołu. Pracownia jest miejscem, w którym realizowane są interdyscyplinarne projekty badawcze. Obecnie realizujemy 3 granty w tematyce: modelowania elementów wykonawczych robotyki miękkiej, zastosowania metod AI do wczesnej diagnostyki jaskry oraz zaawansowanych metod przedkrzemowego projektowania układów cyfrowych. Bardzo cieszy nas fakt, że wykonawcami w grantach - oprócz pracowników Uczelni - są także nasi Studenci. Zachęcamy do odwiedzenia strony pracowni, gdzie opisano realizowane projekty. Zapraszamy również do naukowej współpracy zwłaszcza w takich obszarach jak neurocybernetyka, mikroelektronika, AI czy bezpieczeństwo sprzętowe.

Grant Intel Labs

W ostatnich dniach udało się nam sfinalizować umowę z Intel Labs na realizację grantu "Pre-Silicon Design and Verification at PUT". Jest to największy projekt realizowany do tej pory przez Politechnikę Poznańską we współpracy z firmą Intel. W ramach grantu kształceni będą przyszli inżynierowie VLSI. Pierwsze kursy dla naszych Studentów wystartują w październiku 2024 r. Natomiast już na wiosnę 2024 r. zapraszamy Was na warsztaty w tematyce "RTL to GDS synthesis". Ciekawią Ciebie tematy związane z układami scalonymi, technologiami CMOS i akceleratorami obliczeń? Śledź naszą stronę. Już niebawem zaczniemy umieszczać na niej pierwsze materiały szkoleniowe.

Interdyscyplinarny Grant Rektora

Miło nam poinformować o naszej wygranej w konkursie na Interdyscyplinarne Granty Rektora Politechniki Poznańskiej. Tytuł nagrodzonego projektu: „Rozwój metod wytwarzania i modelowania zintegrowanych siłowników miękkich wykonanych z wykorzystaniem DEAP oraz MRE”. Grant dotyczy analizy elementów wykonawczych robotyki miękkiej („soft robotics”). W badaniach wykorzystywane są inteligentne materiały używane m.in. do produkcji sztucznych mięśni oraz metody sztucznej inteligencji do modelowania i diagnozowania uszkodzeń w procesie produkcji siłowników. Projekt realizowany jest przez trzy wydziały Politechniki Poznańskiej: Wydział Informatyki i Telekomunikacji, Wydział Automatyki, Robotyki i Elektrotechniki oraz Wydział Technologii Chemicznej.

Nabór 2023: Przetwarzanie Brzegowe

Zapraszamy na nową specjalność na studiach stacjonarnych II-go stopnia! Nabór otwarty zgodnie z harmonogramem od 10 stycznia 2023. Zajęcia na specjalności Przetwarzanie Brzegowe rozpoczynają się 28 lutego 2023.

Nowe płyty w laboratorium

Dzieki Antmicro mamy nowe platformy w labie :) Wykorzystane zostaną na zajęciach z przetwarzania brzegowego.

 



Współpraca

Nasz zespół prowadzi aktywną współpracę z otoczeniem gospodarczym. Na przestrzeni ostatnich lat aktywnie uczestniczyliśmy w realizacji grantów oraz zamówień z jednostek przemysłowych. Zapraszamy do współpracy firmy i instytucje z branży IT, elektroniki użytkowej oraz szeroko rozumianej automatyki.

Nasza współpraca z lokalnym otoczeniem gospodarczym rozpoczęła się w 2011 r. od udziału w programach europejskich. Nasz zespół wraz z firmą Antmicro zaangażował się wówczas w realizację projektów wspierających rozwój firm sektora IT oraz rozwój młodych naukowców rozpoczynających swoją karierę naukową. W 2016 roku rozpoczęliśmy ponadto współpracę z firmą Intel Technology Poland Sp. z o. o., która ufundowała dla Politechniki Poznańskiej grant. Firma zaopatrzyła laboratoria w nowoczesny sprzęt elektroniczny i zaoferowała możliwość odbywania praktyk i staży dla studentów w swojej siedzibie. W ramach ufundowanego przez firmę Intel projektu opracowano również materiały dydaktyczne dla specjalności Mikrosystemy Informatyczne na kierunku Informatyka. Zachęcamy do zapoznania się z materiałami: Embedded Systems Development Technology – graduate course

Po uruchomieniu specjalności Mikrosystemy Informatyczne współpracę na gruncie dydaktyki podjęła również firma Antmicro, która zaangażowała się w modernizację laboratoriów, zakupując nowoczesny sprzęt i wspierając nas merytorycznie w tworzeniu nowych przedmiotów. Dzięki temu mogliśmy na bieżąco dostosowywać program do potrzeb rynku informatycznego. Ponadto zaoferowała możliwość odbycia staży dla naszych studentów oraz możliwość pisania prac dyplomowych powiązanych z profilem działalności firmy.

W 2021 roku firma Intel Technology Poland Sp. z o. o. postanowiła ufundować dla Politechniki Poznańskiej dwa kolejne granty, dzięki którym będziemy mogli uruchomić w marcu 2022 r. specjalność Przetwarzanie Brzegowe na kierunku Informatyka: System Level Firmware for Intel Architecture oraz Edge Computing Curriculum. Finalizujemy obecnie procedurę pozyskania obu grantów.

Firma Intel zaopatrzyła laboratoria w nowoczesny sprzęt elektroniczny, dostarczyła wsparcie merytoryczne w przygotowaniu laboratoriów. Co tydzień nasi pracownicy biorą udział w spotkaniach z zespołami inżynierów firmy Intel. Wiedza, którą zdobywają nasi pracownicy, zostanie w dalszej kolejności przekazana studentom w ramach specjalności Przetwarzanie Brzegowe.

W 2021 roku w proces współtworzenia specjalności Przetwarzanie Brzegowe zaangażowała się również firma Antmicro, oferując zaplecze laboratoryjne oraz merytoryczne dla nowych przedmiotów. Część przedmiotów na nowej specjalności jest prowadzona bezpośrednio przez Antmicro lub w bliskim kontakcie z firmą. Razem udało się powołać do życia Koło Naukowe "Linux Academic Group".